• BITCOIN/TL
  416979,103
  % 1,27
 • DOGECOIN/TL
  2.09
  % -0,88
 • ETHEREUM/TL
  29751
  % -0,34
 • RIPPLE/TL
  9.3
  % 0,41
 • LITECOIN/TL
  1563.74
  % -0,38
 • ÇEYREK ALTIN
  791,00
  % 1,26
 • YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • ALTIN (TL/GR)
  487,65
  % 1,55

Altın Fiyatları Ne Zaman Yükselir?

2020 Yılının ilk çeyreğinde gram altın fiyatı tarihin en yüksek seviyesine çıkarak 539TL gördü. bu durum çok uzun sürmeden ani ve sert düşüşlerin etkisi ile 2021 ocak ayında 439 TL kadar geriledi. Yaklaşık olarak %100 bir düşüş gösteren altın fiyatı ne zaman yükselir? Yatırımcıların en çok merak konusu olan altın fiyatlarında ki durum , dünyayı etkisi altına alan corona virüs nedeniyle ön görülemeyecek düzeylerde. Altın fiyatları genel olarak kapalı çarşı piyasasından takip ediliyor. En güncel ve yüksek oranların belirlendiği kapalı çarşı altın fiyatları sert düşüşüne devam ediyor.

Altın rezervlerine ulaşım ve yeni altın üretimi konusunda yavaşlık gösteren durum karşısında geçtiğimiz yıllarda en yüksek seviyelere çıkan altın , virüsün yavaşlaması ve insanların bu durum karşısında daha tecrübeli ve normale dönmesi ile birlikte altın rezervlerindeki üretim karşısında altın fiyatları eski normallerine dönüyor. 10 Ocak 2021 altın fiyatlarında 439 TL olarak satışa devam ediyor. Altın üzerinden kar edecek olanlar için merak konusu olan altın fiyatları ne zaman yükselecek ? sorusuna ise uzmanların tavsiyesi yaz aylarına ve aşının başarı göstermesinden sonra düşüşüne devam edeceği söyleniyor.

Altın Fiyatları Yükselecek Mi?

Altın genel olarak yastık altında yatırım veya hediyelik olarak düğünlerde kullanılması ile her kişinin tercih ettiği değerli bir madendir. Bu duruma bağlı olarak dünyanın her yerinde altının büyük bir yatırım aracı olarak kullanıldığı görülmektedir. Uzun vadeli yatırım aracı olarak ilk sıralarda gelen altının kısa vadede çok fazla bir kazanç göstermediği de bilinmektedir. Alış satış kur farkından dolayı en az 1 yıllık bir yatırımın sonunda kar elde ettiği de görülmektedir.

Altının yükselmesi ve düşüş göstermesinin bir çok etkin nedeni vardır. Bunların başında dolar kuru ve euro kuru da gelmektedir. Doların yükselmesi altının düşmesine sebep olurken , doların düşüş göstermesi de aynı oranda altının yükselmesine sebebiyet vermektedir. Düğün sezonunun açılması ile birlikte ons fiyatları üzerinden kur oranları ve buna bağlı olarak çeyrek altın, yarım altın , gram altın fiyatları da yükselişe geçecek. Altına talep artması ile birlikte altın fiyatlarında ki yükselişin sürmesi uzmanlar tarafından açıklanan konuların başında geliyor.

Altın Ne Zaman Alınır ?

Altın yatırımı yapacakların kafasındaki en büyük soru olan altın yatırımı yapılır mı sorusu ise büyük merak uyandırıyor. Altın düşüş eğiliminde olması sebebiyle yatırım yapılması en uygun zaman olarak görülse de dünyada yaşanan olaylara karşı ne tür bir eğilim göstereceği ise bilinmiyor. Özellikle yatırımcıların bu durum karşısında altın yatırım zamanı olarak tavsiyelerde bulunulsa da yaz aylarında altın fiyatlarındaki yükselme göstereceğini de söylemek mümkün.

2021 yılında yaşanacak olaylara bağlı olarak aşı bulunması, normal hayata dönüş gibi etkenlere bağlı olarak aynı zaman da normalleşmenin getirdiği durumla birlikte altına olan rağbetin artması , altın fiyatlarındaki artışın göstergesi olarak öngörülebilir. Tabi ki dünyada yaşanacak olaylar önceden öngörülemediği için altının ve diğer yatırım araçlarının ne şekilde bir durum sergileyeceği de öngörülemez. Doğru zamanda doğru yatırımlar yapmak her alanda olduğu gibi en değerli yatırım aracı olan altında da başarı gösterecektir.