• BITCOIN/TL
  405026,269
  % -0,31
 • DOGECOIN/TL
  2.02
  % -2,53
 • ETHEREUM/TL
  30141
  % 0,03
 • RIPPLE/TL
  9.19
  % -2,84
 • LITECOIN/TL
  1567.22
  % 0,44
 • ÇEYREK ALTIN
  781,00
  % 0,13
 • YARIM ALTIN
  1.563,00
  % -0,75
 • ALTIN (TL/GR)
  480,85
  % 0,10

Binance Up Down Nedir? Binance Kaldıraçlı İşlem nasıl yapılır?

Kripto para hareketlerini en hızlı ve yoğun şekilde yöneten binance up down işlemleri ile garanti kazanç sağlamanız mümkün olabiliyor. Kaldıraçlı işlemlere sahip olan tokenler ile sizlerde yatırımlarınızı doğru ve zamanında yaparak kazanç sağlamanız mümkün olacak. Bu işlemi en hızlı ve doğru şekilde yapan binance ile up down işlemi nasıl yapılır?

BİNANCE UP DOWN İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Binance Kaldıraçlı Tokenlar (BLTV’ler), Binance spot piyasasında alınıp satılabilen varlıklardır. Her BLVT, sürekli vadeli işlem sözleşmeleri piyasasında bir açık pozisyonlar grubunu temsil eder. Yani BLVT en temelde kaldıraçlı vadeli işlem pozisyonlarının tokenlaştırılmış bir versiyonudur.

Kullanıma sunulan ilk BLVT’ler BTCUP ve BTCDOWN‘dur. BTCUP, Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde (up) kaldıraçlı bir kazanç sunmayı amaçlarken BTCDOWN Bitcoin fiyatı düştüğünde (down) kaldıraçlı kazanç sunmayı amaçlar. Bu kaldıraçlı kazançların miktarı 1,25 kat ve 4 kat arasındadır. Bunun sebebini ve BLTV’lerin bu kaldıraç oranlarını nasıl yakaladığını bir sonraki bölümde anlatacağız.

Şu anda Binance Kaldıraçlı Tokenlar yalnızca Binance üzerinde listelenmiştir ve alınıp satılabilir. Ayrıca bu tokenları kendi cüzdanınıza çekemezsiniz. Binance Kaldıraçlı Tokenların zincir üzerinde çıkarılmadığı da dikkate alınmalıdır.

KALDIRAÇLI İŞLEMLER NASIL YAPILIR?

BLTV’ler ve diğer kaldıraçlı token türleri arasındaki başlıca fark BLTV’lerin kaldıraç oranını sabit tutmaya çalışmamasıdır. Bunun yerine değişken bir kaldıraç aralığını hedefler. BTCUP ve BTCDOWN örneğinde bu aralık 1,25 kat ile 4 kat arasındadır ve bu oranlar tokenlar için sürekli vadeli işlem kaldıraç hedefi olarak hareket eder. Ana fikir fiyatlar yükseldiğinde potansiyel kazançları maksimuma çıkarmak ve fiyatlar düştüğünde likidasyon riskini minimuma indirmektir.

Hedef kaldıraç sabit ve herkese açık şekilde görüntülenebilir değildir. Bunun nedeni önden işlem yapmayı (front-running) engellemektir. Tokenlar önceden belirlenmiş aralıklarla tekrar dengeleme yaparsa, diğer yatırımcılar yapılacağı önceden bilinen bu etkinlikten çeşitli yollarla faydalanabilir. Hedef kaldıraç sabit olmadığı için piyasa koşulları zorunlu kılmadığı sürece tokenların tekrar dengeleme yapmasına gerek kalmaz. Yani hedef kaldıraç oranlarını gizlemek, yatırımcıların tekrar dengeleme hareketlerine yönelik beklentiye girmesini engelleyerek bu stratejileri ortadan kaldırabilir.

Kaldıraçlı tokenlar Binance spot piyasasında alınıp satılır. Buna ek olarak temsil ettikleri değer nispetinde nakde çevrilebilir. Bu durumda bir bozdurma ücreti ödemeniz gerekir. Fakat çoğu zaman spot piyasa üzerinden pozisyonunuzdan çıkmanız nakde çevirme sürecine kıyasla daha iyi olacaktır. Nakde çevirerek pozisyondan çıkmak siyah kuğu olayı benzeri bir durum yaşanmadığı sürece spot piyasa üzerinden pozisyondan çıkmaktan daha masraflı olacaktır. Bu nedenle BLTV pozisyonlarınızdan neredeyse her zaman spot piyasa üzerinden çıkmanız önerilir.

Kaldıraçlı tokenın sayfasında Varlık Net Değeri (NAV) adlı bir kavram göreceksiniz. Bu kavram kaldıraçlı tokenınızın USDT bazında değerini gösterir. Tokenlarınızı nakde çevirdiğinizde elinize geçecek USDT tutarı, NAV üzerinden belirlenir.