• BITCOIN/TL
  408849,459
  % 0,36
 • DOGECOIN/TL
  2.06
  % -1,43
 • ETHEREUM/TL
  30582
  % 0,88
 • RIPPLE/TL
  9.31
  % -1,67
 • LITECOIN/TL
  1592.91
  % 0,29
 • ÇEYREK ALTIN
  781,00
  % 0,13
 • YARIM ALTIN
  1.563,00
  % 0,00
 • ALTIN (TL/GR)
  481,37
  % 0,19

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu bankalar ile ticaret yapan kişiler için oldukça önemli bir yeri vardır. Bankalar ile yapılacak olan para alış verişlerinde bankalara olan güvenin sağlanması için kredi notu değerlendirilmekte. Bu not müşterinin geçmişte bankalar ile yapılan ticaretin bir belgesi olarak gösterilebilir.

Bankalar ile ilk tanıştığınız zaman diliminden itibaren görülen kredi notunda kullandığınız krediler, gecikmiş ödemeleriniz , yaptığınız düzenli ödemeler gibi bir çok veriye ulaşılmaktadır. Bu verilere üzerinden BDDK kişileri puanlayarak bankalara ne kadar güvenilir olduğunuzu gösteriyor. Sadece bankalar ile kalmayıp bir çok firma tarafından da kredi notunuzun görülmesi mümkün olabilmektedir.

Kredi Notum Düşük Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunun düşük olması kredi başvurularını etkilerken bu durumun nasıl düzeltilmesi gerektiğini anlatacağız. Kredi notunuzun düşük olmasının ilk nedeni daha önce kullanılan kredilerin düzenli olarak ödenmemesinden kaynaklanmaktadır. En bilinen sebebinin dışında kredi başvurusu yapan kişinin sigortalı bir çalışan olmaması veya daha önce kredi başvurusu yapılan banka ile herhangi bir ticari geçmişi olmamasından kaynaklanmaktadır.

Kredi puanının yükselmesi için bankalar ile yapılan alışverişlerin düzenli hatta zamanından önce yapılması gerekmektedir. Kredi notunun bilinmeyen nedenleri arasında çok sık yapılan kredi başvuruları da neden olmaktadır. Sürekli olarak yapılan başvurulara farklı bankalar olsa dahi kredi notunu düşürmektedir. Kredi notunun yükselmesi için bankalar ile yapılan alışverişlerin sıkı tutulması hatta faturaların bile banka üzerinden yapılması olumlu sonuç doğuracaktır.

Müşteri olmanız gereken bankalardan en az bir hesap açılışınızın olması size artı kazandıracaktır. Bu hesap üzerinden para giriş çıkışı yapıyor olmanız ortalama bir puan kazandıracağını söyleyebiliriz.

Çek senet alışverişi yapıyor olsanız dahi artık kredi puanı oldukça önem kazanmakta. Kredi notunuza göre çek tahsilatları hatta müşterinize sunduğunuz çek bile üzerindeki QR kod sayesinde sorgulanabilmekte.

Kredi notunuzun anlamını aşağıda bulunan tablo üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Bankalarında artık riski ortadan kaldırması için şeffaf bir şekilde müşterilerini değerlendirdiği kredi notu ile çekilen tutarın ödeyip ödeyemeyeceğini, geçmişte yaşadığı düzensiz ödemeler veya doğru ödemeler sayesinde kredi kullandırımını sağlayabiliyor. Kredi notunuzun yüksek çıkması için verilen talimatları doğru şekilde uygulamanız halinde olumsuz sonuçlanmayacağını garanti edebiliriz.

takipci33.com