• BITCOIN/TL
  415289,287
  % 1,06
 • DOGECOIN/TL
  2.08
  % -0,99
 • ETHEREUM/TL
  29400
  % -0,77
 • RIPPLE/TL
  9.26
  % -0,10
 • LITECOIN/TL
  1561.83
  % -0,33
 • ÇEYREK ALTIN
  791,00
  % 1,26
 • YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • ALTIN (TL/GR)
  487,65
  % 1,55

Merkez Bankası Faiz Oranları Sonrası Piyasalar Hareketlendi

Merkez Bankası Faiz Oranları ile Dolar Kuru ve Euro Kuru dalgalanma yaşadı. Son Dakika karar ile para politikalarında dolar güne 7.35 seviyelerinde hareket ederken akşam saatlerinde 7.41 seviyesinde işlem görüyor. Faiz kararı sonrası Euro Kuru dalgalanma yaşarken 9 liranın altına düşerek 8.97 sıralarında hareket ediyor. Bu dalgalanma ABD seçimleri ve pandemi etkisi de çok yüksek.

Para politikası sonrasında Merkez bankası ocak ayının ilk toplantısını gerçekleştirerek döviz oranlarını hareketlendirdi. Toplantı sonrası merkez bankasından faiz kararı çıkarak piyasaları hareketlendirdi. Piyasaların yüksek faiz oranı beklerken bu oranı %17 seviyelerinde sabit tuttu. Geçtiğimiz yıl bu oranının sabit kalacağı sözünü tutmuş görünüyor.

Merkez Bankası toplanarak faiz kararını vermek üzere bir takım çalışmalar yaptı. Kararını Türkiye saatine göre 14:00 civarlarında belirterek %17 seviyelerinde işlem gördü.

Bu toplantı sonrasında dolar kuru ve euro kuru sert bir düşüş yaşadı. Beklenen daha yüksek oranlar olsa da geçen yıl verilen sözlerin tutulduğu öngörülmekte. Bu durum karşısında enflasyon oranlarında herhangi bir değişiklik olmazken vatandaşın cebinden çıkacak olan para yine sabit kaldı. Doların düşmesi vatandaşa herhangi bir yarar sağlamazken, doların yükselmesi aksine yüksek harcama limitleri ile karşı karşıya kalmasını sağlıyor.

Faiz Kararı sonrası dolar , euro ve kripto para piyasaları.

ALTIN FİYATALARINA FAİZ ETKİSİ

Güne 446 liradan başlayan gram altının faiz kararı açıklanması ile birlikte 442 seviyelerine kadar düştüğü görülmekte. Bu durumda altın yatırımcıları da beklenen oranın altında kaldığını söyleyebiliriz.

Faiz kararı sonrası doların hareketlenmesi beklenirken aksine düşüş eğilimi göstermesi de diğer döviz kurlarını beklenenin aksine gerilemeye sebep oldu.

Merkez Bankası faizde bir değişiklik yapmamasının neden olduğu bilinmezken bu kararın tahminlerini yorum olarak bizlere yazarak tartışabilirsiniz.

Piyasaların hareketlenmesi türk vatandaşlarının aksine doviz cinsi ile ticaret yapanların kar elde etmesini sağlarken ülkemizde bir çok ürünün dolar ile alınması karşısında vatandaşın maddi olarak etkilendiği söylenebilir. Bu durumda elde döviz bulundurulmaması gibi bir durum söz konusu olamaz.

malatya escort bayan